umyvadlospina

Nevíte jak správně provést důkladný úklid koupelny a WC? Připravili jsme pro vás několik dobrých tipů a rad. Rady na běžný pravidelný úklid koupelny najdete v článku Jak uklízet koupelnu.

Sprchový kout

Proč: ve sprchovém koutě se usazují zbytky mýdla, vodního kamene a plísní. V zanešené sprchové růžici se mohou vyskytovat plísně a bakterie.

Postup čištění: Postupujte od shora. Pokud máte pevnou sprchovou růžici, tak nalijte ocet do plastového pytlíku vložte do něj sprchovou růžici a utáhněte provázkem. Nechte působit několik hodin. Pusťte vodu a  opláchněte. U sprchové hubice, kterou můžete sundat, použijte přípravek s kyselinou citronovou a zpěnovačem (např. nano Lesk koupelny), postříkejte, nechte působit, případně odrhněte houbičkou a opláchněte. To stejné u vodovodní baterie.

Plastové sprchové závěsy dejte do pračky se starými ručníky, přidejte normální prací prostředek a vyperte. Zbavíte se tak plísní a mýdlových usazenin.

Sprchové zástěny, vanové zástěny, sprchové dveře můžete postříkat octem. Pro místa, kde je velký nános vodního kamene (rohy lišt,…), můžete použít pastu vytvořenou z octa a jedlé sody. Natřete na postižené místo. Nechejte hodinu působit a opláchněte. Pohodlnější varianta je použít nanopřípravek Lesk koupelny.

Zašlou vanu, vanu od rzi, fleků a vodního kamene vyčistíte dle návodu – Jak vyčistit vanu od rzi, fleků, vodního kamene.

Prevence: Po sprchování důkladně vyvětrejte. Používejte čistící prostředek s nanoefektem, který brání usazování nebo otírejte baterii a skla utěrkou a stěrkou.

Umyvadlo

Proč: v odtokové trubce a sifonu se vyskytují také nežádoucí bakterie. Je potřeba je jednou za čas vymýt a desinfikovat.

Postup čištění: Na odtokovou trubku a sifon použijte ocet, nebo přípravek na WC, anebo tzv. krtka. Nalijte dostatečné množví, zalijte trochou horké vody a nechte působit.

Na usazený vodní kámen v umyvadle použijte také ocet nebo kyselinu citronovou nebo jiný prostředek na vodní kámen. Pro vodovodní baterie raději jen přípravek z kyselinou citronovou (např. nano Lesk koupelny). Nechte působit, odrhněte houbičkou, do úzkých míst kartáčkem na zuby.

img_0500umyvadloaplikace2umyvadlocisty

Spáry u kachliček a dlažby

Proč: spárovací hmota je porézní, zachytává špínu (bakterie)
Postup čištění: použijte bělidlo nebo si vyrobte pastu z jedlé sody a vody (případně octa). Namočte do něj zubní kartáček, potřete spáry, nechte působit, odrhněte a opláchněte.

Alternativa: přetřete spáry silikonem

Dlažba, obklady, stěny, strop

Proč: na obkladech se usazuje mýdlo, špína, vodní kámen
Postup čištění: Postříkejte dlažbu, obklady a všechny omyvatelné povrchy přípravkem na koupelny např. Krystal na koupelny nebo nano Lesk Koupelny. Pusťte horkou vodu ve sprše dokud se neutvoří pára v koupelně. Vypněte, běžte pryč. Za 20 minut stěny, podlahu otřete utěrkou. Strop můžete otřít také suchou mikrovláknovou utěrkou na koštěti nebo mopu.

Prevence: Chcete-li mít obklady dlouho leské aplikujte na ně jednou za čas nanopřípravek např. Lesk koupelny

Toaleta

Proč: splachovací záchod je semeniště bakterií, které se při splachování mohou dostat do okolí.

Postup čištění: Na velké vrstvy usazenin, nánosů vodního a močového kamene aplikujte kyselinu chlorovodíkovou (k dostání v drogerii). Používejte ochranné prostředky. Zavřete poklop záchodu a nechte působit. V místnosti větrejte. Odrhněte štětkou na WC s ouškem, která se dostane pod okraj toaletní mísy. Pro běžné čištění stačí gelový prostředek na WC.
Prevence: proti šíření bakterií – při každém splachování zavřete víko záchodu.

Ručníky

Proč: zadržují vlhkost, orné pole pro bakterie.

Co dělat: vyměňujte ručníky každé 3-4 dny. Perte na 60 stupňů.
Prevence: roztáhněte mokré ručníky na šňůru nebo žebříkové topení.

Ventilátor

Proč: na průduchu a lopatkách ventilátoru se usazuje prach apod. Časem se zhorší odsávání.

Co dělat: vypněte el. jistič. Vyjměte kryt-průduch ventilátoru, kartáčkem ho ve vaně očistěte. Lopatky ventilátoru vysajte vysavačem.
Osvědčené postupy: dát ventilátor na spínacích hodin (snadný úkol pro kutily) a spusťte jej při každém sprchy a po dobu 30 minut později udržet vlhkost (a spotřebu energie) v šachu.

Napsat komentář