vanaspina3

Tento článek poskytuje rady a doporučení  jak vyčistit vanu od zašlé špíny, vodního kamene a dalších usazenin. Někdy se stane, že nemáte na úklid moc času a to je příležitost pro pomalu, ale jistě se usazující špínu. V případě koupelny a WC je to o to horší, že usazeniny vodního kamene atd. jdou potom hodně špatně odstranit.

Předně je potřeba upozornit na to, abyste na čištění vany nepoužívali pokud možno abrasivní prostředky jako písek, hrubé houbičky a podobně. Poškrábali byste tím povrch a špína by se příště ještě lépe usazovala.

Na čištění vany použijeme různé čistící prostředky dle intenzity znečištění:

Znečištění stupeň 1 – běžné znečištění – pravidelné čištění (1x týdně)

Vana je znečištěná od mýdla, usazené špíny, jsou v ní menší vrstvy vodního kamene.

Použijeme ekologický prostředek na bázi kyseliny citronové nebo octa (např. Lesk koupelny). Nastříkame ho rozprašovačem na povrch, lehce rozetřeme houbičkou a necháme cca 5 minut působit. Pak houbičkou setřeme a osprchujeme povrch. Někdy je potřeba opakovat 2x.

Znečištění stupeň 2 – silnější vrstva vodního kamene

Mimo usazené špíny  jsou ve vaně silnější usazeniny vodního kamene.

Je zapotřebí silnější prostředek na vodní kámen s kyselinou fosforečnou, mravenčí apod. Např. Larrin na rez a vodní kámen. Nebo postačí použít Domestos na údržbu WC. Opět postříkáme povrch, rozetřeme, necháme působit 5 minut a odrhneme houbičkou.  Používejte rukavice !!

Znečištění stupeň 3 – „zažraná“ špína v povrchu vany

Zde vedle silných nánosů vodního kamene je zašlá špína v již opotřebovaném povrchu vany. Zejména u smaltu plechových van, který je po delším užívání a čištění abrasivními prostředky poškrábán.

Použijeme stejné prostředky jako u stupně 2. Pokud zašlá špína nepovolí, tak doporučujeme použít bělidlo na bázi aktivního kyslíku, které povrch krásně vyčistí a vybělí, např. Amway bělící prostředek

Pokud je u vany povrch – smalt, akryl – odloupnut, nepoužívejte výše zmíněné postupy, aby nedošlo ke korozi plechové vany nebo poškození plastové. Před tím povrch opravte.

Vana před čištěním

vanaspina3
Čištění
vanaaplikace1
Vana po čištění

img_0561

Napsat komentář