odstranenivodkamene

Existuje mnoho ekologických čistících prostředků, běžných chemických čistících prostředků, i tzv. babských rad na odstranění a čištění vodního kamene. Je však důležité jaký prostředek na co použijeme, protože  použitím nesprávného čistícího prostředku můžeme poškodit nebo zničit čištěný materiál.

Následují rady a tipy na odstranění vodního kamene ze sprchového koutu, skla, vodovodní baterie, vany a umyvadla, toaletní mísy, pisoáru.

1. Vodní kámen ve sprchovém koutě

Sprchový kout respektive prosklenné  nebo plastové části sprchového koutu jsou jedním z problematických míst, kde se vodní kámen usazuje nejvíce. Při pravidelném čištění sprchového koutu, kdy není nános vodního kamene velký, doporučujeme používat ekologické prostředky s kyselinou citronovou nebo octem. V oblastech s velmi tvrdou vodou, kde se vodní kámen dokáže usadit i za týden, je vhodné využít ekologické prostředky s nanoefektem, které působí proti usazování vodního kamene preventivně, protože nepustí vodu k ošetřovanému povrchu (např. Lesk koupelny).

Když máte na sprchové zástěně, vanové zástěně již silnou vrstvu vodního kamene, tak nezbývá než použít silný chemický prostředek. Ten už bohužel není úplně ekologický a při pravidelném použití by dokonce mohl poškodit některé povrchy. Ale pro jednorázové použití je to nejlepší varianta (např. Larrin na rez a vodní kámen). Na drhnutí nepoužívejte klasické houbičky s abrazivním povrchem. Mohou poškrábat plast i sklo. Použijte houbičky s bílou abrazivní plochou-bílým padem.

Pak už se snažte čistit sprchový kout pravidelně jednou týdně (nejlépe Lesk koupelny).

Detaily jak vyčistit sprchový kout  najdete v podrobném článku.

2. Jak odstranit vodní kámen ze skla

Vodní kámen na skle se usazuje jak v interiéru tak v exteriéru např. na oknech, na které stříká zavlažování. Pro odstranění vodního kamene ze skla platí stejné postupy jako v předešlém bodě.

Hlavně pozor!! Nepoužívejte žádné abrazivní prostředky jako písek, houbičky, které udělají na skle nevratné škrábance. Vyjímkou jsou houbičky s bílým padem, které sklo nepoškodí.

Podrobný článek o mytí a čištění skel (oken) naleznete zde.

3. Jak odstranit vodní kámen z vodovodní baterie

Vodovodní baterie – sprchová, vanová baterie, sprchová růžice, dřezová baterie, vodovodní kohoutek u umyvadla jsou také nejvíce namáhané materiály od vodního kamene. Navíc jsou vyrobeny z materiálů, které lze nesprávným čištěním poškodit, vyvolat korozi a následně zničit.

Na pravidelné čištění používejte šetrnné prostředky s kyselinou citronovou (např. Lesk koupelny, obsahuje i prevenci proti usazování vodního kamene-nanotechnologii). Všechny ostatní prostředky s kyselinou fosforečnou, octovou apod. raději ne.

Pro odstranění velké vrstvy vodního kamene aplikujte prostředek, nechte působit a odrhněte houbičkou s drsným povrchem. Opakujte několikrát. Vyjímečně lze použít silnější prostředek pro jednorázové zbavení vodního kamene (např. Larrin na rez a vodní kámen).

4. Jak odstranit vodní kámen z vany, umyvadla?

Vana ať už plechová, litinová nebo plastová má povrch, kterému použití přípravků s kyselinou octovou nebo kyselinou citronovou neuškodí (to stejné platí pro umyvadla). Vodní kámen tyto prostředky naopak odstraní. Aplikujte prostředek na povrch, nechejte působit alespoň 5 minut a jemnou houbičkou s bílým padem odrhněte. Opláchněte. Případně aplikujte několikrát po sobě. Využívejte prostředky s nanoefektem, které chrání povrch vany před zašpiněním a usazováním vodního kamene (Lesk koupelny).

Pozor!! Nepoužívejte k čištění vany ani umyvadla tekutý písek, houbičky s drsným povrchem (mimo bílého povrchu-padu).

Podrobnější článek o čištění vany najdete v článku Jak vyčistit vanu od rzi, fleků, vodního kamene.

5. Jak odstranit vodní kámen z toaletní mísy

Nejúčinější a levný prostředek na odstranění vodního kamene a dalších usazenin ze záchodu je kyselina chlorovodíková (koupíte v drogerii). Při aplikaci dbejte zvýšené opatrnosti a použijte ochranné pomůcky dle návodu výrobce! Nalijte na postižená místa WC mísy,  pisoáru a nechejte působit. Štětkou pak odrhněte. Pro pravidelné čištění postačí již běžné prostředky na WC nebo Lesk koupelny, který brání usazování nečistot a vodního kamene v míse.

Napsat komentář