pohodovy uklid

Tento stručný článek má za cíl seznámit začínající hospodyňky nebo samostatně žijící muže se základními pravidly jak efektivně úklidit svůj byt či dům.

S heslem „S co nejmenší námahou, co nejrychleji, dobře uklidit“.    Jednotlivé body pak odkazují na další detailnější články.

Pravidla pro pohodový úklid

  1. Hlavní zásadou je vytvořit si v úklidu systém a ten dodržovat. Tím si vytvoříte rutinu a můžete u úklidu myslet na večerní program nebo pracovní úkoly. Zkrátka provádět ho automaticky nicméně s chůtí a radostí z toho, jak to máte dobře zorganizované. Hlavní body vašeho úklidového systému následují.
  2. Pravidelnost – lepší je pravidelný úklid jednou za 14 dní než častější a následně s větší prolukou. Jakmile se nepořádek v bytě nahromadí, tak se do úklidu chce tím méně. Zkuste si úklid rozdělit na menší části pokud se vám do většího gruntování nechce. Např. prolítněte s prachovkou  celý byt a vysávání nechte na druhý den.
  3. Uspořádání v bytě – dekorace, skladová místa, prádlo, skříně zaviratel….
  4. Úklidové a čistící prostředky – vyberte ty, které vám usnadní práci. Raději připlaťte za kvalitu. Mnohokrát se to vrátí jak na čase, který zabere úklid, tak na snížení opotřebení vašeho nábytku, podlahy, atd. Čistící prostředky neboli čistící přípravky využívejte co nejvíce ekologické chráníte jak sebe, tak přírodu. Neplatí pravidlo, že čím více prostředku použiji, tím lépe. Ba právě naopak. Při použití většího množství než uvádí výrobce se na povrchy lepí prach, špína a můžete poškodit čištěné materiály. Tipy na čistící prostředky…   Úklidové prostředky neboli nástroje (mopy, stěrky na okna, mikrovláknové utěrky, vysavače, atd.) používejte moderní usnadňují práci. Tipy na úklidové prostředky …
  5. Seznamte se se správnými postupy jak uklízet, jak správně provádět úklid. I tato námi ne moc milovaná činnost, na první pohled primitivní, má svoje triky, viz. článek …
  6. A nakonec to nejdůležitější – Úklízejte s chutí!

Napsat komentář